Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2017-05-22 22:28:02
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne Kino w Trampkach @ zdj. z filmu Młodzi Przebojowi, plakat
Energetyczny i młodzieńczy festiwal filmowy, opowie o tym jak to jest być młodym człowiekiem we współczesnym świecie w 4 kategoriach konkursowych:
1. Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dziecięcych
2. Konkurs Pełnometrażowych Filmów Młodziezowych
3. Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dziecięcych
4. Konkurs Krótkometrażowych Filmów Młoodzieżowych
Najważniejsze Nagrody, statuetki Film-Wędrowiec zaprojektowane przez Marcina z Otwocka i nagrody pieniężne przyznają Jury Dziecięce i Młodzieżowe.
W tym roku po raz pierwszy swoje nagrody będą przyznawać Jury Europejskiego Stowarzyszenia Filmów Dziecięcych (ECFA), Jury Sieci Kin Studyjnych oraz Jury Rodziców.
Wielką rolę w tworzeniu Kina w Trampkach odgrywają jego młodzi uczestnicy. To oni kształtują swój własny festiwal filmowy i nadają mu barw. Tworzą niezapomnianą atmosferę, pomagają w pracach organizacyjnych czy podejmują się wspaniałych inicjatyw, takich jak: Młodzieżowa TV – zajmująca się przygotowanie materiałów zdjęciowych i prowadzeniem studia telewizyjnego oraz Młodzieżowa Grupa Mocy – odpowiadająca za sprawną komunikację informacyjną i działania promocyjne. Nie zapominajmy, że młodzież jest odpowiedzialna za ostateczną selekcję pełnych metraży do Konkursu Filmów Młodzieżowych.
Do konkursu dziecięcego wybraliśmy dziewięć wyjątkowych filmów, z których każdy na swój sposób odwołuje się do tegorocznego hasła, czyli relacji. Wytrwałym, którzy będą chcieli zobaczyć cały konkurs, obiecujemy, że filmy dostarczą różnorodnych emocji. Pokażemy siłę przyjaźni („Zielona szkoła”), poszukamy pomocy u innych („Kosmiczna przygoda”, „Daj radę, Amelie!”), czasem to my zaoferujemy pomocną dłoń (W sercu gra). Będziemy się wzruszać, kibicując bohaterom których nie wspierają serdeczni rodzice, bo są daleko („Kamienna głowa”), albo nie zachowują się jak prawdziwi rodzice („Skrzydełko) . Pojedziemy do Chin („Kamienna głowa”, „Kiedy dorosnę” i wyruszymy z Angdu w daleką podróż z Tybetu Wschodniego przez Indie, aż do Tybetu, ale również nauczymy się rozumieć samych siebie. („Stając się kim byłem”).
Zdjęcie z filmu „Zielona szkoła”
Filmy zebrane w 6 konkursowych bloków są tak różnorodne, jak różnorodni są widzowie, dla których zostały przygotowane. Prezentujemy różne techniki animacji, filmy fabularne, dokumenty i animadoki. Szukaliśmy inspiracji na festiwalach, które cenimy: Berlinale, TIFF, Clermont-Ferrand, Annecy, w krajach gdzie animacja świetnie się rozwija: Francja (w tym ukochane studio Folimage), Belgia, Szwajcaria, Rosja, Czechy. Zaprosiliśmy filmy twórców wielokrotnie już nagradzanych oraz wielu debiutantów. Przyglądamy się światu z perspektywy dzieci i bierzemy ten świat całościowo, takim jakim jest.
Tegoroczna edycja Kina w Trampkach obfituje w filmy, które ukazują nie tylko wzajemne relacje międzyludzkie, takie jak przyjaźń czy miłość, ale także poruszają tematy relacji z samym sobą, tj. tożsamości, poznania czy własnej akceptacji. Obejrzeliśmy kilkadziesiąt tytułów, a do konkursu zaakceptowaliśmy tylko sześć.
Pierwszy to nakręcona z zasadami Dogmy 95 „6A”. Z pozoru nierozwiązany konflikt dotyczący grupy uczniów i nauczyciela przeradza się w psychologiczną grę. Do ostatniej minuty film trzyma w napięciu, a widz aż do finałowej sceny nie jest w stanie kto jest ofiarą, a kto „katem”.
Drugim filmem jest „Krew Saamów” Amandy Kenell, nostalgiczna opowieść przedstawiająca walkę o samego siebie. Młoda Laponak chcąc odciąć się od prześladowań i otaczającej kultury zrywa z przeszłością
i ucieka do pozornie lepszego świata, poszukując swojego miejsca na ziemi.
W mniej odległą przeszłość zabiera nas „Młodzi przebojowi”. Ten pulsujący energią lat 80-tych musical przedstawia okres dorastania młodych Irlandczyków. Barwny klimat i świetna muzyka pozostają na długo po wyjściu z kina.
„Goodbye Berlin” to najnowsze dokonanie Faitha Akina, który tym razem uraczył nas filmem drogi. Niczym wakacyjna przygoda, dostarcza zabawy, humoru oraz otwiera nas na zrozumienie i pokochanie samego siebie.
Islandzkie „Serce z kamienia” to przepełniony uczuciami film o nieakceptacji, odkrywaniu swojej seksualności i poszukiwaniu właściwej ścieżki, nawet w miejscach, w których już dawno zatrzymał się czas.
„Drgawki” Anny Rose Holmer to lekka oniryczna historia dziewczynki dryfującej pomiędzy bokserskim światem mężczyzn, a tanecznym kobiet. W metaforyczny sposób pokazuje dorastanie jako okres próby definicji siebie.
To 10 różnorodnych filmów – dokumenty, animacja, komedie, surrealistyczne groteski i dramaty – tak samo jak to bywa w prawdziwym życiu. Młodość i dorastanie nigdy nie jest łatwe. Bywa bardziej skomplikowane niż bylibyśmy w stanie to wyrazić przez statusy na Facebooku czy tweety. Dlatego jako Kino w Trampkach oddajemy głos młodym reżyserom i reżyserkom, którzy opowiadają nam swoje historie. Wszyscy nasi reżyserzy to wschodzące gwiazdy kinematografii. Każda i każdy z nich ma na swoim koncie kilka, czy też kilkanaście, filmów krótkometrażowych, i wiele nagród na festiwalach międzynarodowych. Nasze filmy miały swoje światowe premiery na najważniejszych festiwalach takich jak Cannes („Cisza” i „Wtorek”), Berlinale („Noc w Tokoriki”, „Mleko”, „Siedem Minut”), Locarno (Lis) czy IDFA - Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie („Rockendrollowcy”, „Miejscy Kowboje”).
Filmy są ułożone w dwa bloki: IT'S COMPLICATED i CLOSE ENOUGH!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.